Brave, kripto ve DeFi’yi herkes için erişilebilir hale getirmekte kararlı. Bu amaç doğrultusunda Şubat 2021’de paylaşılan BAT Yol Haritası 2.0’ın ikinci güncellemesi yayınlandı. Bizlerde bu güncellemenin çevirisini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

BRAVE CÜZDANI

Brave, Ethereum uzak istemcisinde yerel bir C++ uygulamasını oluşturuyor. Uygulama aynı zamanda diğer EVM (Ethereum Sanal Makinesi) uyumlu blok zincirlerini de destekleyecek ve herhangi bir ayar değişikliğini gerektirmeksizin önceden yapılandırılmış bazı zincirlerde de kullanılabilecek. Bu yerel cüzdan, MetaMask uzantıları ve MetaMask’tan çatallanan mevcut Brave cüzdanı gibi ekstra bir arka plan işlemi (işletim sistemi ve bellek yükü) gerektirmeyecek. Yeni cüzdan; hem mobil hem de masaüstünde mevcut olacak.

Brave’in hedef ve tutkuları Ethereum’un da ötesinde – Brave cüzdanına Bitcoin, Polygon ve daha fazla zincir ve L2’ler için destek eklendi.

Bu yeni cüzdan hala geliştirme aşamasında. Bugün itibariyle, masaüstü, Android ve iOS için oluşturulan kullanıcı arayüzlerinin çoğu tamamlanmış durumda ve yakın zamanda masaüstündeki kullanıcı arayüzüne Hiyerarşik Belirleyici (HD) cüzdan-anahtar denetleyicisi eklendi. Cüzdan, Ethereum çağrıları (ERC-20 jeton bakiyelerini görüntülemek gibi) ve Ethereum işlemleri (ERC-20 jeton transferleri gibi) yapabilecek. İzin istemleri, Brave’in Chromium tabanlı standart izin yöneticisine bağlanacak ve kullanıcılar, coğrafi konum istekleri ve diğer Web izinlerinde olduğu gibi siteler arasındaki izinleri yönetebilecek.

Yeni Brave cüzdanı, kullanıcıların kendi kontrollerinde olan (kullanıcının özel anahtara sahip olduğu) kripto para cüzdanlarına, Brave Ödül cüzdanına, kredi kartlarına ve Uphold, Binance ve Gemini gibi (OAuth aracılığıyla) desteklenen diğer borsalara ve emanetçilere ev sahipliği yapacak. Fiziksel cüzdandaki kimlik kartlarına benzer şekilde gelecekte DID kartları da destekleyecek.

Kullanıcılar cüzdan oluştururken MetaMask katılım sürecine benzer bir katılım akışından geçecek. Kurulum tamamlandıktan sonra HD cüzdanı Bitcoin, Ethereum ve diğer desteklenen zincirler için de kullanılacak.

Brave Cüzdanı (Masaüstü Görünüm)
Brave Cüzdanı Portföy (Mobil Görünüm)
Brave Cüzdanı Varlıklar (Mobil Görünüm)


Brave SWAP (Takas)

Brave Swap, masaüstü Brave tarayıcısının en son sürümünde mevcut. Aşağıda yer alan video, mevcut Kripto Cüzdan özelliğindeki (brave://wallet) DEX toplayıcısının bir demosunu gösteriyor. Bu demo, toplayıcının yeni yerel Brave Cüzdan’da nasıl görüneceğinin de bir ön gösterimi.


Brave Swap, 0x API kullanılarak oluşturulmuş. Brave; 0x ile olan işbirliğinin kripto ve DeFi’yi herkes için erişilebilir hale getirme hedefinde uzun bir süre devam edeceğini inanıyor.

Brave Cüzdanı Swap (Mobil Görünüm)

THEMIS

Brave Araştırma ekibi, Brave/BAT özel reklam altyapısını aşamalı olarak merkeziyetten uzaklaştıracak protokol olan THEMIS üzerinde çalışıyor. Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, THEMIS RFC&C etkinliğinin bir parçası olarak Web3 ve kripto ekosisteminde ondan fazla ekip aktif olarak çalıştı. Herkese açık etkinliğin amacı; blok zinciri geliştiricileriyle etkileşim kurmak, blok zinciri projelerinin THEMIS’in ölçeklenebilirliğini ve performansını geliştirmede nasıl yardımcı olabileceğini keşfetmek ve aynı zamanda kullanıcıların Brave’den beklediği yüksek gizlilik standartlarını korumaktı. L1 ve L2 teknolojisine odaklanan ekiplerden, orijinal THEMISv2 protokolünü iyileştirme konusunda önemli pratik adımlar getiren 10 RFC&C teklifi alındı.

THEMIS projesi yeni bir geliştirme aşamasına girdi ve Brave ekibi THEMIS protokolünü resmileştirmeye, geliştirmeye ve üretmeye odaklanmış durumda.

Geliştirme AşamasıHedefler ve Ulaşılanlar
Evre 0 
Hazırlık
BBA ve ZKP şemasının kriptografik resmileştirilmesi;
Planın güvenlik incelemesi ve altyapı entegrasyonu;
Evre 1
Privacy-Pass şemasının değiştirilmesi
BBA uygulaması;
Ödül hesaplama ve kanıt oluşturma;
Zincir dışı ödül kanıtı doğrulaması;
Brave Reklamların mevcut Privacy-Pass protokolünün THEMIS ile değiştirilmesi;
Evre 2
Zincir üzeri hesaplama
Zincir üzerinde ödül kanıtı doğrulaması

Topluluk

  • BAT Elçilik programı için alımlar tamamlandı. (400’den fazla başvuru)
  • Reddit r/BATProject üye sayısı 75.000’i aştı. (Şubat 2021’de 50.000 üye vardı)
  • Discord, Federated, Instagram, Twitter ve Facebook gibi platformlarda 30’dan fazla BAT Elçisi liderliğindeki grupla uluslararası topluluğumuz genişletildi.
  • THEMIS, IPFS (röportaj), Unstoppable Domains ve Gala Games ortaklığı hakkında topluluk AMA’ları (Ask Me Anything ) ve röportajlar düzenledi.

Ortaklıklar ve Gelişmeler

  • .crypto alan adlarını yerel olarak çözmek için Unstoppable Domains ile ortaklık duyuruldu.
  • Brave / Gala Oyunları NFT satışı düzenlendi; 100 ortak NFT’nin tamamını 10 dakika içerisinde satıldı.
  • Origin ile işbirliği içinde Tabong NFT Drop düzenlendi.
  • Japonya’daki Brave Ödülü kullanıcıları için doğrulanmış bitFlyer cüzdan desteği eklendi.
  • BAT bahşiş deneyimleri üzerinde daha fazla kontrol sağlayan, Özel Bahşiş Tutarı gönderme özelliği yayınlandı.


Brave sürekli bir çabayla BAT ekosistemini geliştirmeye çalışıyor. Brave/BAT kullanıcılarını ve topluluk üyelerini düşüncelerini, endişelerini ve sorularını paylaşmaları için kendisiyle bağlantı kurmaya davet ediyor ve teşvik ediyor: