Brave Software ekibi, reklam ödüllerinin merkezi olmayan ağ tarafından dağıtılmasını sağlamak amacıyla THEMİSv2 protokolü çalışmalarına devam ediyor. THEMISv2 protokolü işleme alındığında reklam verenler ve kullanıcılar reklam ödüllerinin protokole uygun bir şekilde dağıtıldığının sağlamasını yapabilecekler.

Brave tarayıcı ve BAT, piyasaya çıktığı 2016 yılından bugüne dijital para yatırımcıları ve kullanıcıları tarafından çok yoğun bir ilgi gördü. 24 milyon aktif kullanıcı ve 12 milyon üzerinde dijital para cüzdanı ile BAT neredeyse dünyanın en çok kullanılan dijital parası. 1 milyon üzerinde içerik oluşturucu ve 400’ün üzerinde reklam şirketinin desteğiyle Brave tarayıcı her yıl kullancı sayısını katlayarak arttırıyor.

Brave ağında kullanılan mevcut protokol, bir taraftan kullanıcıların veri gizliliğini korurken diğer taraftan ilgi alanları doğrultusunda kendilerine özel olarak yönlendirilen reklamları izleyen kullanıcıları BAT token ile ödüllendiriyor. Themis protokolü Brave tarayıcının her örneğinde anonim olarak uygulanıyor ancak kullanıcıların gizliliği tasarımla korunsa da, kullanıcıların ve reklamcıların, reklam ödüllerin Brave tarafından doğru bir şekilde hesaplandığına ve dağıtıldığına güvenmeleri gerekiyor.

Güven ihtiyacını ortadan kaldırmak için Brave araştırma ekibi THEMISv2’yi tasarlıyor ve inşa ediyor. THEMISv2, kullanıcıların ödül durumlarını özel ve bağlantısız bir şekilde doğrulamalarına olanak tanıyacak. Kullanıcılar almaları gereken ödülleri hesaplayabilecek ve kanıtlarını Brave ve protokoldeki diğer katılımcılara sunabilecek. “Güveni” arttırmanın yanı sıra, THEMISv2, üçüncü tarafların protokol sonuçlarını bağımsız bir şekilde doğrulamasına izin verdiği için tarayıcı altyapısının merkezi olmayan yapıya dağıtılmasına yönelik ilerici bir aşama olarak dikkat çekiyor.

——————————————————————————————————————————————————————————————————–

Brave tarayıcı; chromium altyapısı üzerinde inşa edilen, açık kaynak kodlu, dijital para tabanlı, yeni nesil internet tarayıcısıdır. Brave tarayıcı; Google Chrome, Firefox ve Edge gibi geleneksel internet tarayıcılarına kıyasla kullanıcı mahremiyetine daha fazla önem verir. Dahili reklam engelleyicisi olan brave tarayıcı ile iz sürücü yazılımlar ve reklamlar internet sayfaları açılmadan önce bloklanır, böylece internet daha hızlı, daha gizli ve daha güvenli hale getirilir. Brave tarayıcıda reklam izlemek tercih meseledir. Tarayıcı ayarlarından reklam gösterimine onay veren kullanıcılar izledikleri reklam karşılığında dijital para ile ödüllendirilir. Kullanıcılar reklam izleyerek biriktirdikleri dijital paraları internette nitelikli içerik oluşturan yayıncılara bahşiş olarak gönderebilir, düzenli aylık katkı sunabilir veya dijital para hesaplarına aktarabilir. Kullanıcıların, yayıncıların ve reklamverenlerin çevrimiçi etkileşimde bulunma şeklini temelden değiştiren brave tarayıcı; Windows, macOS, Linux, Android ve iOS için 80 dilde indirilebilir. Brave tarayıcıyı ücretsiz olarak indirmek ve gelişmelerden haberdar olmak için bravetarayıcı.com adresini ziyaret edin.