Brave, Brave tarayıcı içerisine yerleşik, gizlilik odaklı video konferans uygulaması Brave Talk’u başlattı. Brave Talk, gizlilikten ödün vermeden görüntülü görüşmeler yapmaya olanak tanıyor. Günümüz dünyasında görüntülü arama iş, okul ve sosyal etkinlikler için önemli bir araç haline geldi. Brave Talk, tasarımı gereği kullanıcılara güvenli bir ortamda çevrimiçi bağlantı kurma imkanı tanıyor.

Brave Talk’u kullanmak için Masaüstü tarayıcısında yeni bir sekme açıp Brave Talk kamera simgesine tıklamanız yeterli. talk.brave.com adresi üzerinden de Masaüstü veya mobil cihazlarda arama başlatabilirsiniz. Çağrıların Brave’den başlatılması gerekirken herhangi bir modern tarayıcı kullanıyor olmak çağrılara katılmak için yeterli.

Yeni özellik, Brave Search ve Brave News gibi iz sürücüleri varsayılan olarak engelleyen Brave araç grubuna yapılan en son ekleme. Zoom dahil diğer video konferans sağlayıcılarında aramalar, meta veriler ve görüntüler izlenebiliyor ve bu veriler kullanıcıların izni olmadan data halinde satılıp paylaşılabiliyor. Brave Talk’ta kullanıcılar, birden fazla şifreleme katmanını etkinleştirme imkanına sahip. Bu nedenle Brave Talk’ta aramalar dikizlenemiyor ve Brave sunucuları meta verilerini kaydetmiyor. Böylelikle aramalar, resimler ve etkinlikler, kullanıcının izni olmadan kaydedilemiyor veya paylaşılamıyor. Brave Talk, açık kaynak kodlu Jitsi görüntülü toplantı platformu ve HD videoyu tarayıcıya gömme olanağını sağlayan açık kaynak kodlu WebRTC teknolojisini kullanan bulut iletişim platformu sağlayıcısı 8×8 tarafından desteklenmektedir.

Doğrudan tarayıcı içerisinde bulunan Brave Talk, ekstra uygulamalar veya uzantılar gerektirmez ve kullanıcılara sorunsuz bir çevrimiçi deneyim sunar. Brave, büyük teknoloji şirketlerine mahremiyet ve kullanıcı öncelikli bir alternatif oluşturmaya ve gizlilik öncelikli yaklaşımla çevrimiçi deneyimi daha da iyileştirmeye kendini adamış durumda. Günümüz dünyasında video konferans hayatın önemli bir parçası haline geldiğinden, Brave Talk Brave’in bu misyonunu bir adım daha öne taşıyor ve kullanıcıları yine ilk sıraya koyuyor. 

Brave’in CEO’su ve kurucu ortağı Brendan Eich, “Video konferans kanalları aracılığıyla iş arkadaşları ve arkadaşlarla bağlantı kurmak artık bir norm ve kullanıcılar çevrimiçi gizliliğin önemini daha fazla kavradıkça, mahremiyeti önceleyen seçeneklere artan bir talep var. Büyük teknoloji şirketlerinin piyasada büyük bir hakimiyeti var ve Brave, kullanıcılara bu devlere meydan okuyan ve gücü tekrar kullanıcının eline veren bir alternatif sunmaya kararlı. 36 milyondan fazla aylık aktif kullanıcıyla, varsayılan olarak gizlilik öncelikli ekosistemimizle sektörü yeniden şekillendiriyoruz.” dedi.

Daha önce Brave Together olarak adlandırılan Brave Talk, Mayıs 2020’de test modunda kullanıma sunulmuştu. Brave Talk artık bire bir görüntülü aramalar için milyonlarca kullanıcıya ücretsiz olarak sunuluyor ve diğer görüntülü arama hizmeti sağlayıcılarının aksine Brave Talk, YouTube üzerinden canlı yayın yapma, grup halinde video izleme ve sınırsız arama süresi özelliklerine sahip. Üç veya daha fazla kişiyle konferans yapmakla ilgilenen kullanıcılara Brave, Brave Talk’ın premium sürümünü öneriyor. Ayda 7 ABD doları karşılığında aramaları kaydetme, katılımcıları sessize alma ve konferansı şifreleme gibi araçlarla yüzlerce kişiyle konferans yapabilirsiniz. Brave Android ve IOS uygulamaları şu anda Brave Talk Premium içeriyor ve önümüzdeki haftalarda ücretsiz sürüme de sahip olacak.