Bu, Brave’deki yeni gizlilik özelliklerini açıklayan düzenli bir dizinin on birinci yazısıdır. Bu yazı, Kıdemli Yazılım Mühendisi Mark Pilgrim ve Filtre Listesi Mühendisi Ryan Brown (@fanboynz) tarafından yapılan çalışmaları açıklar ve Gizlilik Direktörü Peter Snyder tarafından yazılmıştır.

 

Özet

Brave, belirli yönlendir izleme biçimlerine karşı ek korumalar sunuyor. Bu yeni korumalara “yönlendirme engelleme(Debouncing)” diyoruz. Masaüstü sürümü 1.32’den itibaren, Brave, kullanıcının bilinen bir takipçi alanadını ziyaret etmek üzere olduğunu algılayarak, takipçi sitesini ziyaret etmeden kullanıcıyı doğrudan istenen hedefe yönlendirerek kullanıcıları yönlendime takipçilerine karşı koruyacaktır. Yönlendirme engelleme, Brave’in gecelik sürümlerinde artık mevcut ve kısa süre içinde tüm Brave kullanıcılarına sunulacak.

 

Yönlendirme Takibi (ya da Aptalların “Hayırı” Cevap Olarak Kabul Etmemesi)

 

Yönlendirme takibi, takipçilerin gizliliğinizi ihlal etmek ve sizi Web’de takip etmek için kullandığı başka bir tekniktir. Yönlendirme takibi, gizlilik odaklı tarayıcılarda üçüncü taraf depolama alanındaki kısıtlamaları aşma girişimidir. Bu teknik, ziyaret ettiğiniz bir site ile gezinmeyi düşündüğünüz site arasına ek siteler enjekte ederek çalışır. Bu ara siteler zaman içinde hangi siteleri ziyaret ettiğinizi öğrenir ve böylece kullanıcıları takip eden sitelerin 3.taraf çerezleri kullanarak yaptığının benzeri görevi yerine getirir.

 

Yönlendirme takibinin nasıl çalıştığını aşağıdaki örnekte görebilirsiniz. Bir tarayıcı kullanıcısı site-one.example sitesini ziyaret ediyor ve cat.example’a gitmek için bir bağlantıya tıklıyor. Daha sonra, aynı kullanıcı farklı bir siteyi, site-two.example’ı ziyaret eder ve arabalar.example’a gitmek için bir bağlantıyı tıklar. Bu aşağıdaki gibi görünebilir.

Yönlendirme takipçileri, her gezinmeye yeni, istenmeyen bir takipçi site ekleyerek yukarıdaki olması istenen durumu değiştirir. Bir kullanıcı cat.example bağlantısına tıkladığında, bunun yerine https://tracker.example/record?dest=cats.example gibi bir URL’deki alakasız bir siteye yönlendirilir. Takipçi site daha sonra kullanıcının cat.example ile ilgilendiğini kaydeder ve ardından kullanıcıyı hızla cat.example’a yönlendirir. Aynı işlem, kullanıcı cars.example adresini ziyaret etmeye çalıştığında tekrarlanabilir; bunun yerine, kullanıcıyı cars.example’daki istenen sayfaya yönlendirmeden önce tracker.example sitesine yönlendirerek kedilerle ilgilenen aynı kişinin arabalarla da ilgilendiğini öğrenir. Bu aşağıdaki gibi görünebilir.

Yönlendirme Takipçilerini Yenmek İçin Yeniden Yönlendirme

 

Brave’in yeni yönlendirme engelleme özelliği, (yukarıdaki örneği kullanarak) tarayıcı tracker.example adresini ziyaret etmek üzereyken “hedef” parametresinin gidilmek istenen URL olduğunu farkederek yönü tracker.example adresinden gidilmek istenen adrese doğru çevirerek kullanıcıları yönlendirme takipçilere karşı korur. Brave’in “yönlendirme engelleme” özelliği, kullanıcıları yalnızca web siteleri arasında yönlendirme takipçilerine karşı korumakla kalmaz, aynı zamanda satış ortaklığı(affiliate marketing) e-postalarındaki bağlantılar da dahil olmak üzere web’deki diğer yerlerde kullanılan yönlendirme takipçi URL’lerinden de korur.

 

Brave, yönlendirme takipçisi URL’leri belirlemek için Brave tarafından sağlanan bir liste kullanır. Bu liste Brave tarafından sağlanır ve müthiş URL Tracking Stripper uzantısı, Link Clearer uzantısı ve Clear URLs uzantısının yanı sıra Brave tarafından sağlanan ek kurallar da dahil olmak üzere kitlelerin oluşturduğu kaynaklardan ve mevcut açık kaynaklı projelerin bir karışımından alınmıştır. Brave, bu bir araya getirilmiş listeyi ileriye taşıyacak ve diğer benzer projelerle işbirliğini memnuniyetle karşılayacaktır.

 

Yönlendirme Takibine Karşı Bir Kourma Daha

 

Yönlendirme engelleme, Brave’in kullanıcıları yönlendirme takipçilerine karşı korumanın başka bir yoludur. Yönlendirme engelleme, Brave’deki diğer yönlendirme takipçi korumaları ile beraber çalışır: sorgu parametresi çıkarma(link: https://brave.com/privacy-updates-5/) ve şüpheli bir yönlendirme takip sitesini ziyaret etmek üzereyken kullanıcıları uyarma(link: https://brave.com/privacy-updates-8/). Brave, yönlendirme takipçi korumasına karşı, duyuracağımız için heyecan duyduğumuz ek korumalar planlıyor. Brave ayrıca W3C(Web standardı)’de yönlendirme takibine ve daha geniş “yönlendirme tabanlı izleme” kategorisine karşı korumaları standartlaştırmaya yardımcı olmak için çalışıyor.

 

Brave’in yönlendirme takibi koruması, Brave’in çevrimiçi gizliliğinizi korumanın başka bir yoludur. Birkaç örnek vermek gerekirse, Brave, site uzunluğu, geçici üçüncü taraf depolama olarak adlandırdığımız bir sistem kullanarak üçüncü taraf çerezlerini engelleyerek geleneksel izleyicileri engeller. Brave, tarayıcı parmak izinizi rastgele değiştirerek izleyicilerin sizi tanımlamak (ve yeniden tanımlamak) için tarayıcının parmak izini kullanmasını önler ve Brave, bilinen izleme komut dosyalarını engelleyerek (ve bazen değiştirerek) sitelerin sizi izlemesini daha da önler.