Brave, Apple tarafından yapılan uyarılara istinaden İOS mobil tarayıcı sürümünü güncellendiğini duyurdu. (1.22) Yapılan duyuruda iPhone ve iPad kullanıcılarının artık izledikleri reklamlar karşılığında dijital para ödülü kazanamayacakları ve sevdikleri içerik oluşturuculara bahşiş gönderemeyecekleri belirtildi. Brave ödüllerinde yapılan bu değişiklik masaüstü ve Android kullanıcılarını kapsamıyor. Apple tarafından yapılan uyarının sebebi ise Brave Browser’ın 3.1.1 ve 3.2.2 Apple yönergelerini ihlal ettiği gerekçesi.

Apple’ın 3.1.1 yönergesi, uygulama içi satın alma yöntemiyle edinilmediği sürece, uygulamaların kullanıcılarına; bir kişiye, şirkete veya hizmete bağış yapabilmesini veya bahşiş gönderebilmesini engelliyor. Brave Ödüllerinde; kullanıcılar reklam izleyerek kazandıkları dijital paralarla internette içerik oluşturan yayıncılara bahşiş gönderebildiğinden İOS’ta bu özellik artık mümkün olmayacak.

Apple’in 3.2.2 yönergesi ise uygulamaların, uygulama içi edinimler karşılığında kullanıcılarından 5 yıldız toplamalarını önlemek üzerine belirlenmiş. Her ne kadar bu örnek Brave için hiçbir zaman geçerli olmasa da, Apple inceleme ekibi, Brave Reklamları izleme tercihini ve reklam izleyen kullanıcıların BAT token kazanmasını, yönerge ihlaline yol açabilecek “nakit edinim” olarak değerlendirmiş.

Bu nedenlerle İOS kullanıcıları artık görüntüledikleri reklamlar karşılığında doğrudan BAT tokenler ile ödüllendirilmeyecek ancak Brave; internette içerik oluşturan yayıncıların mağdur olmaması için, Reklam Ödüllerini açık bırakan İOS sürümü kullanıcılarına ait kazanımların otomatik olarak içerik oluşturuculara aktarılacağını duyurdu… .

Bu güncellemeden dolayı hayal kırıklığına uğramış olsak da, Brave yazılım konunun takipçisi olduklarını ve iOS’a yenilikçi çözümler getirmek için Apple ile çalışmaya devam edeceklerini duyurdu.

Daha önce Brave Ödülleri aracılığıyla BAT biriktirmiş olan Brave iOS kullanıcıları, kazandıkları ödülleri bir sonraki sürümde gelecek güncellemeyle birlikte masaüstü tarayıcılarına aktarabilecekler.