Bugünden itibaren; internet kullanıcıları, kendilerine benzersiz bir gizlilik sağlayan yeni bir arama motoru seçeneğine sahipler. İster Brave’in gizlilik korumasını genişletmek isteyen Brave kullanıcıları olsun, ister gizliliğe saygılı arama motoru arayan diğer tarayıcı kullanıcıları olsun, herkes, kullanıcıları ilk sıraya koyan ve çevrimiçi deneyimlerin kontrolünü eline alan Brave Search beta sürümünü kullanabilir. Brave Search, tamamen bağımsız bir dizin üzerine kurulmuştur ve kullanıcıları, aramalarını veya tıklamalarını izlemez.

Brave Search, Brave tarayıcının tüm versiyonlarında (masaüstü, Android ve iOS) arama motoru seçeneği olarak beta sürümü ile mevcut. Tarayıcınızı güncelledikten sonra Brave Search’ı varsayılan arama motorunuz olarak belirleyebilirsiniz. Bu yıl içerisinde nihai sürüm yayınlandığında Brave Search, Brave tarayıcının varsayılan arama motoru olacak. Ayrıca search.brave.com adresinden diğer tarayıcı kullanıcıları da arama yapabilecek.

Brave Search, Brave’in Tailcat’i satın aldığı geçtiğimiz Mart ayında duyuruldu ve o zamandan beri önizleme erişimi ve test için kaydolan 100.000’den fazla kullanıcı tarafından denendi. Brave kısa süre önce 32 milyon aylık aktif kullanıcıya ulaştı (geçen Mart ayında 25 milyondan fazla) ve Brave Search, milyonlarca kullanıcının büyük teknoloji şirketlerine alternatif arayışlarına yöneldiği bir ortamda, Brave’in gizliliği koruyan ürünler paketine eklendi. Brave’in gizliliği koruyan ürünler paketinde Brave Reklamları, Brave Haber Okuyucu ve Brave Güvenlik Duvarı / VPN hizmetleri bulunuyor.

Brave Search, kendi dizinini kullandığı ve farklı ilkeler izlediği için diğer arama motorlarından farklı:

  1. Gizlilik: Kullanıcılar takip edilmiyor ve profilleri oluşturulmuyor.
  2. Önce kullanıcı: Reklam ve veri sektörü yerine öncelik kullanıcılara veriliyor.
  3. Bağımsızlık: Brave, genel sorguları yanıtlamak için kendi arama dizinine sahip. Diğer sağlayıcılardan gelecek sonuçlara ihtiyaç yok.
  4. Seçim: Yakında kullanıcılara reklamsız ücretli arama ve reklam destekli arama seçenekleri sunulacak.
  5. Şeffaflık: Sonuçları saptırmak için gizli yöntemler veya algoritmalar yok. Yakında çeşitliliği sağlamak, algoritmik sapmaları ve doğrudan sansürü önlemek için topluluk tarafından filtre yaratma ve filtreleri oylama özelliği eklenecek.
  6. Kusursuzluk: Hedef gizlilikten ödün vermeden kullanıcı yazarken anında sonuç çıkartmak.
  7. Açıklık: Brave Search yakında diğer arama motorlarına güç sağlamak için de kullanılabilir olacak.

Brave CEO’su ve kurucu ortağı Brendan Eich, “Brave Search, endüstrinin en özel arama motoru ve aynı zamanda kullanıcılara Büyük Teknoloji Şirketlerinde bulunmayan kontrol ve güveni sunan tek bağımsız arama motorudur” dedi. “Kullanıcı profilini çıkartan eski arama motorlarının ve eski arama motorlarının dizinleri üzerine yeni bir deri gibi inşa edilen yeni arama motorlarının aksine, Brave Search, topluluk destekli bir dizin üzerinden güç alıyor ve gizlilikten ödün vermeden sonuca ulaşmanın yeni bir yolunu sunuyor. Milyonlarca insanın gözetim ekonomisine güvenini kaybettiği ve aktif olarak verilerini kontrol altına almak için çözümler aradığı bir ortamda Brave Search, pazardaki açık bir boşluğu dolduruyor.”

Brave Search kendi dizinini kullanıyor ancak aynı zamanda tamamen anonim arama sağlıyor. Brave, arama sonuçlarını nasıl sıraladığı konusunda şeffaf. Kullanıcılara başka hiçbir yerde bulunmayan kapsamlı bir bağımsızlık ve gizlilik kombinasyonu sunuyor.

Brave Search, Brave’in bağımsız dizininden gelen sonuçların oranını gösteren, endüstrinin ilk arama bağımsızlığı metriğini de sunuyor. Brave tarayıcıda kullanıcı profilleri oluşturulmadığı için arama metriği kullanıcıların tarayıcıları üzerinde yerel olarak hesaplanıyor. Kullanıcılar, sonuçların bağımsızlığını doğrulamak için bu toplu metriği kontrol edebiliyor ve sonuçların brave endeksi tarafından nasıl desteklendiğini veya sonuçlar için üçüncü tarafların kullanılıp kullanılmadığını görebiliyor. Örneğin, Brave Search, yüksek bir bağımsızlık metriği içerisinde çoğu sorguyu tipik olarak yanıtlıyor. Ancak, resim arama gibi bazı özellikler için Brave Search, Microsoft Bing’den sonuçlar getirebiliyor. Bu durum kullanıcıların herhangi bir şekilde izlenmesine yol açmayacak olsa da, bağımsızlık metriğini azaltıyor.

Yukarıda bahsedildiği gibi şeffaflık Brave’de temel bir ilke ve bu ilke doğrultusunda bağımsızlık metriği, Brave’in tam bağımsızlığa doğru nasıl ilerlediğini herkese açık bir şekilde gösterecek.

Büyük teknoloji firmalarına gerçek bir bağımsız alternatif sunmak için Brave, şu anda diğer küçük arama motorlarının yaptığı gibi Google veya Microsoft’tan dizin kiralamak yerine kendi dizinini oluşturmaya karar verdi. Brave Search, sonuçları iyileştirmek ve hassaslaştırmak için topluluğun anonimleştirilmiş katkılarınından faydalanıyor. Ancak, sonuçların henüz yeterince alakalı olmadığı görsel arama gibi belirli alanların yanı sıra bazı sorgu türleri de var ve bu alanlarda dizin genişletene kadar API’ler kullanılacak. Brave Search bağımsızlık metriği bir ilerleme çubuğudur ve amaç kullanıcı gizliliğinden ödün vermeden daha fazla bağımsızlık ve daha iyi kalite elde etmektir.

Brave Search, beta aşamasının bu erken bölümünde reklam göstermiyor ancak daha sonra hem reklamsız ücretli arama hem de reklam destekli ücretsiz arama seçenekleri sunulacak. Brave Search’ın nihai sürümü çıktığında, Brave kullanıcı reklamlarında yaptığı gibi, BAT gelir payına sahip özel reklamların arama sonuçlarında gösterilmesini planlıyor.